Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş

Gökçeada Gezilecek Yerleri Rum Köyleri, Peynir Kayalıkları, Su Altı Parkı

 

Gökçeada tarihi kalıntıları, muhteşem doğası, teremiz deniziyle destanlarda da adı geçen, son yılların gözde sörf merkezi olan bir tatil cennetidir. Gökçeada gezilecek yerler açısından oldukça zengindir. İhtişam dolu doğası, bol oksijeni ve otantik mimarisi ile büyüleneceğiniz bu ada sizleri bekliyor.

Gezilip Görülecek Yerleri ile Gökçeada
Gökçeada Rum Köyü - DerinceRum Köyleri; Gökçeada eski adıyla İmroz, Rum halkının yüzyıllardır yaşam sürdüğü bir adadır. Kökeni yüzyıllar öncesine dayanan en eski yerleşim yerlerinden biri olan Rum Köyleri, zamanında korsan saldırılardan korunma amacı ile yüksek tepelere kurulmuş. Bademli, Zeytinli, Tepeköy ve Dere köylerinin nostaljik havası misafirlerini büyüleyecek cinsten! Rum Köyleri, Asırlık hikayeleri ve tarihsel yapıtları, taş kaplı yolları, kahveleri, kiliseleri ile Gökçeada’da görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Tepeköy Çınaraltı; Tepeköy’e giderken köye sapmayıp yola sağdan devam ederseniz tarihi bir çınar ağacının olduğu piknik alanına ulaşırsınız. Bir tepe üzerine kurulu olduğu için sıcak yaz günlerinde bile bunalmadan vakit geçirebileceğiniz, manzarasıyla büyüleneceğiniz bir yer burası! 625 yaşındaki çınar ağacının yaşından ve kocaman dallarından etkilenmemek mümkün değil.

Tuz Gölü; Derinliği ve genişliği yaklaşık bir metre olan ve Aydıncık-Kefalos plajının ortasında yer alan Tuz Gölü, her iki taraftan rüzgarın yığdığı kum seddinin tam ortasında yer almaktadır. Tamamen deniz suyu ve yağmurlarla dolan göl de hiç dere bulunmamaktadır. Yazın buharlaşan gölün üstü beyaz tuz tabakasıyla kaplanmakta ve yaz ortasında kar yağmış edası sunmaktadır. Ayrıca yapılan analizlere göre ise, içerisinde bol miktarda kükürt bulunmasından dolayı romatizma, sedef, kireçlenme gibi hastalıklara iyi geldiği söylenmektedir.

Gökçeada Peynir KayalıklarıPeynir Kayalıkları; Kuzulimanı’ nın hemen solunda Kaşkaval Burnu’nda bulunan kayalıklara bu ismin verilmesinin sebebi üst üste dizilmiş peynir kalıplarına benzemesidir .Denizden tekne ile gezerken de bu kayalıkları görebilirsiniz. Dilerseniz bir balıkçı teknesi kiralayarak bu görsel şöleni izleme fırsatını yakalayabilirsiniz!

Kaya Mezarı; Adanın güneyinde bulunan ve hangi dönemden kaldığı tahmin edilemeyen, etrafında hiçbir yerleşik alanın bulunmadığı Kaya Mezarının kapakları 80 metre olduğu söylenmektedir. Büyük kaya içerisinde, bitişik iki mezardan oluşan Kaya Mezarı, dokusu ile de oldukça ilgi çekici duruyor.

Su Altı Parkı; Türkiye Deniz Araştırmaları tarafından 1999 senesinde Türkiye’nin ilk su altı parkı olarak ilan edilen ve adanın kuzeydoğusunda, Kaleköy- Kuzu limanı arasında yer alınan Su altı parkında çekirdek bölge ve etrafını saran tampon bölge olmak üzere iki gölge bulunmaktadır. Sadece tampon bölge olan Yıldız köyde yüzme ve balık tutma izni verilmektedir.

Gökçeada Laz KoyuLaz Koyu; Laz Koyu, Gökçeada'nın güney kıyısında, ufak, şirin bir koy. Asfalt yoldan sola doğru tabela işareti bulunuyor. Toprak yoldan 300 metre ilerledikten sonra sizi şaşırtacak güzellikte bir koya ulaşıyorsunuz. Burada herhangi bir tesis bulunmuyor. Yanınıza şemsiye ve suyunuzu almayı unutmayın.

Meryem Ada Panayırı; 14-16 Ağustos tarihlerinde eğer ki Gökçeada’ da olacaksanız her yıl Tepeköy’de Rumlar tarafından düzenlenen Meryem Ana Panayırı, adanın en kalabalık olduğu dönem.

Hristiyan inanışına göre azizlerin ölüm günü, bayram gibi kutlanıyor. Meryem Ana'nın ölüm günü olan 15 Ağustos'un kutlandığı bu panayırda, Yunanistan'da ve başka ülkelerde yaşayan adalılar, onların çocukları ve torunları bir araya geliyor.

 

Ağva Otelleri

Üye Girişi
Kayıt olun En Uygun ve güncel Gökçeada Tatil Fırsatlarından haberdar olmak için üye olun.
26 Nisan 2018 - 09:41

Gökçeada Turları
Sosyal
Kıbrıs Otelleri

Otel Kampanyalarını görüntüleyebilmek için Flash Player kurunuz

Web Tasarım
Son Yorumlar
  • Tahir
    Gökçeada’ ya ilk kez gittim ve çok beğendim. Muhteşem bir atmosferdi bence. Deniz havası, sessizlik, sakinlik, huzur… Be... Devamı
Seo
Seo Fiyatları
Gökçeada Civarı
Anket
En çok tercih ettiğiniz konaklama tipi?
 
Kimler Çevirimiçi
Şu anda 34 konuk çevrimiçi

Fotoğrafçılık Kursu
Fotoğrafçılık Kursu

Gökçeada Sörf
Gökçeada Rüzgar Sörfü
Sörf ile ilgileniyorsanız Gökçeada, Tuz Gölünde wind sörf veya kite sörf yapmalısınız.
Gökçeada Otelleri
Gökçeada Otelleri
Ekonomik fiyatları ve güler yüzlü ekibiyle Gökçeada Otelleri hayalinizdeki tatili sunuyor.
Gökçeada Fotoğraf
Gökçeada Fotoğraf
Fotoğrafçılığa meraklıysanız gezileriniz sırasında fotoğraf makinanızı mutlaka yanınızdan ayırmamalısınız.
Gökçeada Pansiyonları
Gökçeada Pansiyonları
Adaya özgü lezzetleri ve tarihi yapılarıyla Gökçeada motelleri ve pansiyonları sizleri bekliyor.
Gökçeada Günbatımı
Gökçeada Günbatımı
Ülkemizin en batısında yer alan Gökçeada'da güneşin batışını mutlaka izleyin.
Web Tasarım
Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome
Gökçeada Otelleri © 2012-2015
Gökçeada'nın en iyi otel ve pansiyonları