Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş

Destanlara Konu Olan Tarihiyle Gökçeada

Muhteşem bir doğaya ve eşsiz lezzetlere sahip olan Gökçeada tarihi güzellikleriyle de ziyaretçilerinin ilgisini çekmeye devam ediyor.

Ada tarih boyunca, Avrupa Asya arası köprü görevi görerek sürekli el değiştiren bir geçit merkezi olmuştur. Yapılan araştırmalara göre adaya ilk yerleşenler Perslerdir ancak Persler ve Atina arasında gerçekleşen savaş sonucunda ada Atina’ya bağlanmıştır. Makedonya Savaş’ında Bizanslar 1453’de adayı terk edip adalıları kaderiyle baş başa bırakmıştır.

Gökçeada TarihiGökçeada ve Türkler
1455’de Osmanlı topraklarına dâhil olan ada, Osmanlı ile Venedik arasında geçen savaşlarda dönem dönem el değiştirmiştir.

1. Balkan Savaşı sırasında Yunanlılar Gökçeada’ya girmiş; resmi olarak kendi topraklarına katmasa da burada kalarak Anzak İngiliz ve Fransız güçlerinin adayı deniz ve hava üssü olarak kullanmasını sağlamıştır.

Ada, Lozan Barış Antlaşması ile 22 Eylül 1923 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti topraklarına katıldı. Bu tarih her sene Gökçeada’ nın kurtuluş günü olarak kutlanıyor.

İlyada Destanı
Troya Savaşı'nı konu alan İlyada Destanı, Homeros tarafından M.Ö. 750'li yıllarda yazılmış. Destanda adı birçok kez geçen Gökçeada’ dan bir diğer adıyla İmroz'dan hep kayalık olarak bahsedilir.

Homeros’a göre İmrozlular Troya savaşı sırasında Troyalıların yanında yer almışlar. Yunanlı savaşçı Achilles tarafından esir edilen ve Limni’ye köle olarak satılan Troya Prensi Lycaon, İmroz Kralı Ation tarafından büyük miktarda para ödenerek kurtarılmış.

Gökçeada Mimarisi
Ada’ da Rum köyleri mimari açıdan en dikkat çeken yerlerdir. Taş evler, Arnavut kaldırımlı sokaklar, kiliseler, çamaşırhaneler, kahvehanelerin toplandığı meydanlar, köylerin mimari dokusunu oluşturuyor.

Dikdörtgen planda ve kiremit çatılı olarak inşa edilen evlerde, kiremitlerin üzerine rüzgârdan uçmasınlar diye ufak taşlar dizmek ve bu adaya özgü bir gelenek haline gelmiştir.

Çanakkale Arkeoloji Müzesi
Adada tarihten günümüze çok farklı uygarlıklar bulunduğundan kazılarda bulunan tarihi kalıntılarda farklılık göstererek tarih severleri büyülüyor. Tüm bu büyüleyici kalıntıları Çanakkale Arkeoloji Müzesini ziyaret ederek görebilirsiniz.

 

Ağva Otelleri

Üye Girişi
Kayıt olun En Uygun ve güncel Gökçeada Tatil Fırsatlarından haberdar olmak için üye olun.
26 Nisan 2018 - 09:42

Gökçeada Turları
Sosyal
Kıbrıs Otelleri

Otel Kampanyalarını görüntüleyebilmek için Flash Player kurunuz

Web Tasarım
Son Yorumlar
  • Tahir
    Gökçeada’ ya ilk kez gittim ve çok beğendim. Muhteşem bir atmosferdi bence. Deniz havası, sessizlik, sakinlik, huzur… Be... Devamı
Seo
Seo Fiyatları
Gökçeada Civarı
Anket
En çok tercih ettiğiniz konaklama tipi?
 
Kimler Çevirimiçi
Şu anda 44 konuk çevrimiçi

Fotoğrafçılık Kursu
Fotoğrafçılık Kursu

Gökçeada Sörf
Gökçeada Rüzgar Sörfü
Sörf ile ilgileniyorsanız Gökçeada, Tuz Gölünde wind sörf veya kite sörf yapmalısınız.
Gökçeada Otelleri
Gökçeada Otelleri
Ekonomik fiyatları ve güler yüzlü ekibiyle Gökçeada Otelleri hayalinizdeki tatili sunuyor.
Gökçeada Fotoğraf
Gökçeada Fotoğraf
Fotoğrafçılığa meraklıysanız gezileriniz sırasında fotoğraf makinanızı mutlaka yanınızdan ayırmamalısınız.
Gökçeada Pansiyonları
Gökçeada Pansiyonları
Adaya özgü lezzetleri ve tarihi yapılarıyla Gökçeada motelleri ve pansiyonları sizleri bekliyor.
Gökçeada Günbatımı
Gökçeada Günbatımı
Ülkemizin en batısında yer alan Gökçeada'da güneşin batışını mutlaka izleyin.
Web Tasarım
Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome
Gökçeada Otelleri © 2012-2015
Gökçeada'nın en iyi otel ve pansiyonları